⠀
Ако по време на медитация изведнъж се хванете да мисълта, че мислите за нещо и че сте били отведени някъде другаде, тогава тази медитация не дава никаква полза в цялата си дълбочина. Важно е да се научим да не мислим, да не следваме мислите. ⠀
Моят Учител, за тези, които са хванати в потока от мисли по време на медитация, предложи да се медитирам така:
Медитирате три минути, след което правите пауза от тридесет секунди или минута. След това отново започвате да медитирате само за три минути. След това отново, почивка от тридесет секунди, минута, след което медитирайте три минути. След това отново почивка от тридесет секунди - минута. По време на почивката просто се опитвате да бъдете в съзнателно внимание на дишането и релаксацията си. По-добре е да медитирате десет пъти за три минути, отколкото три пъти по двадесет.
Нека ви припомня основните правила на медитацията: ⠀
- Седим в удобно положение, гърбът е прав. Краката са здраво на пода (ако медитирате на стол). Ръце на колене, длани нагоре. Затворени очи, дишаме чрез корема.
- Поддържаме неподвижност в тялото, в чувствата и емоциите. Оставаме неподвижни в мислите си. Ако идват мисли, не ги следвайте, а просто ги подминете, докато наблюдавате облаците. ⠀
- За да улесним не се въвличаме в мислите, можем да повторим една или повече фрази или мантри, които предварително сме избрали. Помага ни да се съсредоточим върху една мисъл или образ. ⠀